Schody drewniane zabiegowe

Schody drewniane zabiegowe mają nietypowy kształt, charakteryzują się brakiem podestu (spocznika). Schody zabiegowe zazwyczaj na kilku pierwszych stopniach zaczynają zmieniać swoje wymiary i kierunek biegu. Podest zastąpiony jest wyprofilowanymi stopniami w kształcie trójkątów. Schody zabiegowe w większości przypadków biegną pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Schody tego typu stosowane są w małych przestrzeniach, zyskując na powierzchni całego domu lub mieszkania. Wbrew pozorom odpowiednio zaprojektowane i wykonane schody zabiegowe są wygodne w codziennym użytkowaniu.

Zalety schodów zabiegowych

Schody drewniane zabiegowe idealnie sprawdzają się niemal do każdego wnętrza. Są bardzo praktyczne w niewielkich domach i mieszkaniach dwupoziomowych, tam gdzie do dyspozycji mamy mniej powierzchni. Dużym atutem schodów zabiegowych jest bezpieczeństwo wynikające z faktu, że każdy ze stopni zabiegowych utrzymuje linię środkową biegu w takiej samej szerokości. Schody zabiegowe występują w wersji klasycznej z kapinosem i nowoczesnej dywanowej.

Z jakiego materiału wykonać schody zabiegowe?

Schody zabiegowe można wykonać z różnego rodzaju materiałów. Bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiedniego drewna na schody. Każdy gatunek drewna będzie prezentował się inaczej pod względem wizerunku usłojenia i kolorystyki. Podstawowymi gatunkami drewna, z których wykonujemy schody to dąb, jesion i buk. Najchętniej wybieraną opcją są schody z drewna dębowego – dąb jest bardzo twardy i wytrzymały, można barwić go na wiele kolorów. Jesion również należy do drewna twardego, ma nieco bardziej rozłożystą fakturę usłojenia a przede wszystkim jest jaśniejszy, idealnie nadaje się do barwienia na jasne kolory.

Podstopnie można wykonać w kilku wariantach, z drewna, płyty MDF lub innego materiału takiego jak lacobel czy gres.

Balustrada do schodów zabiegowych

Balustradę do schodów zabiegowych można wykonać ze szkła hartowanego, stali wycinanej laserowo lub klasycznej drewnianej.