...

Powłoki zabezpieczające schody

Rodzaje powłok zabezpieczających stopnie drewniane

Mając na uwadze codzienne użytkowanie schodów drewnianych należy pamiętać o tym, aby schody w Państwa domach były odpowiednio zabezpieczone. Wyróżniamy dwie powłoki – wosk twardy i lakier chemiczny. Obydwa środki spisują się bardzo dobrze. Jakiego wyboru powinniśmy dokonać?

Woski twarde i olejne OSMO

Wosk twardy olejny to nic innego jak bezbarwna powłoka, która wykonana jest na bazie naturalnych olejów i wosków. Powłoka ta tworzy mikroporowatą warstwę, która chroni i pozwala drewnu na swobodne oddychanie. Woski tego typu są odporne na ścieranie, zabrudzenia i plamy. Główną zaletą olejów jest to, że możemy w każdej chwili zregenerować stopnia po uszkodzeniu lub zarysowaniu bez ingerencji w specjalistyczny sprzęt jak bywa to w przypadku lakierów chemicznych. Pokryta nim powierzchnia jest ekologiczna, przyjemna w dotyku i łatwa do utrzymania w czystości.

Oleje dostępne są w kilkudziesięciu kolorach i wersjach nabłyszczenia.

Lakiery chemiczne

Kolejnym rozwiązaniem zabezpieczenia schodów drewnianych są lakiery chemiczne o specjalnym przeznaczeniu. Warstwy owej powłoki nakładane są natryskowo. Cechą charakterystyczną dla lakierów jest idealnie gładka powłoka. Występują w wersji mat, półmat lub połysk. W przeciwieństwie do olejów i wosków lakiery nie pozwalają w naturalny sposób na oddychanie drewna. Powłoka lakiernicza jest cięższa w odnowieniu – w przypadku zarysowań lub uszkodzeń któregoś ze stopni drewnianych niezbędna jest pomoc fachowca, który będzie potrafił odbudować powłokę lakierniczą na nowo. Każda ingerencja inna niż lakierowanie natryskowe kończy się niepożądanym efektem. Niezbędną czynnością będzie cyklinowanie całego stopnia do surowego drewna a następnie położenie powłoki na nowo wałkiem lub pędzlem, co wiąże się z inną strukturą z pozostałymi stopniami.

Struktura szczotkowana lub gładka

Przed malowaniem lub olejowaniem stopni i elementów drewnianych nasi klienci mają do wyboru dwie struktury drewna – gładką po szlifierce lub szczotkowaną. Korzystniejszym rozwiązaniem będzie struktura szczotkowana, która jest lepsza do codziennego użytkowania. Poprzez proces szczotkowania z drewna wybierane są miękkie składniki drewna, pozostają tylko najtwardsze włókna. Struktura szczotkowana jest antypoślizgowa a przede wszystkim nie widać na niej drobnych zarysowań. Ten efekt widoczny jest również pod kątem optycznym – każdy słój jest wyodrębniony.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.